psav zdjęcie główneSzef polskiego rządu poinformował podczas wizyty w Brukseli pod koniec lutego, że umówił się z Junckerem na dłuższe spotkanie 8 marca. Jak podkreślił, do tego czasu powinna być gotowa „biała księga”, w której bardzo dokładnie pokazana zostanie rzetelna analiza „naszego podejścia, punkt po punkcie, do wszystkich rekomendacji i uwag” KE w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności od 2016 roku w związku z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanej przez władze w Warszawie reformy wymiaru sprawiedliwości.
W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury z art. 7.1 Traktatu o UE, gdyż – jej zdaniem – w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.
8 marca m.in. o kwestiach praworządności i polskich reformach systemu sądownictwa mają rozmawiać w Brukseli Morawiecki i Juncker.>>> Czytaj też: Mniejsze państwa UE występują przeciw dominacji Niemiec i Francji