psav zdjęcie główneMinister spraw wewnętrznych w rządzie Emmanuela Macrona w rozmowie z dziennikiem „Ouest-France” pytany był o komentarz w sprawie apeli ze strony prawicy domagającej się wydalania zradykalizowanych cudzoziemców.
„To już się dzieje!” – odpowiedział. Podkreślił, że liczba 20 wydalonych zradykalizowanych cudzoziemców jest rekordowa.
Jak wyjaśnia AFP, głosy domagające się walki z radykalizacją we Francji ponownie wzmogły się po zamachu terrorystycznym sprzed tygodnia w Trebes, na południu kraju, w którym zginęły 4 osoby.
23 marca urodzony w Maroku francuski obywatel porwał samochód pod Carcassonne, zabił pasażera i poważnie ranił kierowcę. Następnie ostrzelał policjantów, a później wziął zakładników w supermarkecie w pobliskim Trebes, gdzie zabił pracownika i klienta. W ataku zginęły w sumie cztery osoby, a 15 zostało rannych. Policja zabiła napastnika.
W sobotę Collomb ponownie podkreślił, że ataki w Trebes i Carcassonne były „trudne do przewidzenia”. Chociaż ich sprawca figurował w kartotece zradykalizowanych islamistów, którzy mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne, wcześniejsza obserwacja napastnika z Trebes nie wykazała, by planował atak.
Odpierając zarzuty ze strony opozycji o zbyt łagodne działanie wobec osób widniejących na tej liście, Collomb odparł, że „wrzucenie do więzienia 26 tys. osób”, które figurują w tym spisie lub są uznane za niebezpieczne, „nie jest możliwe”.