psav zdjęcie główneTo zapowiedź kolejnego ruchu nowego rządu w Rzymie w ramach zaostrzania polityki migracyjnej, po wydanym wcześniej zakazie wpuszczania statków zagranicznych organizacji pozarządowych zabierających migrantów z łodzi i pontonów.
Salvini wydał oświadczenie, w którym zapowiedział: „Po zatrzymaniu statków organizacji pozarządowych, w czwartek przedstawię na forum europejskim w Innsbrucku włoską prośbę o zablokowanie zawijania do włoskich portów statków międzynarodowych misji obecnych w tej chwili na Morzu Śródziemnym”. Wniosek ten przedłoży w czasie pierwszego spotkania ministrów spraw wewnętrznych krajów UE w ramach prezydencji Austrii.
Następnie minister spraw wewnętrznych podkreślił: „Niestety włoskie rządy w ostatnich pięciu latach podpisały porozumienia, na mocy których wszystkie te statki zostawiały imigrantów we Włoszech”. Jednocześnie Salvini zapytał, odnosząc się do tych umów: „w zamian za co?”.
„Z naszym rządem muzyka się zmieniła” – dodał.
W sobotę irlandzki okręt „Samuel Beckett” zawinął do portu w Mesynie na Sycylii ze 106 migrantami uratowanymi na morzu.>>> Czytaj też: Najpotężniejszy człowiek Ameryki. USA czeka najbardziej zacięta od 1991 r. batalia o Sąd Najwyższy