psav zdjęcie głównePytanie sformułowane przez ten ośrodek brzmiało: „Czy istnieje organizacja bądź grupa osób mająca wpływ na wszystkie procesy zachodzące na świecie i kontrolująca działania szefów państw w wielu krajach?”.
Dla 74 proc. osób, które wierzą w tę teorię spiskową, działania „rządu światowego” są „sprzeczne z interesami Rosji” – brzmi wniosek z odpowiedzi na ankietę przeprowadzoną pod koniec maja wśród 2 000 osób.
Około 23 proc. spośród tych, którzy wierzą w istnienie takiego rządu, uważa, że składa się on z bogatych oligarchów i bankierów. Liczba Rosjan, którzy wierzą w tę teorię, bardzo wzrosła w ciągu ostatnich czterech lat: w 2014 roku było ich 45 proc.
Jeden Rosjanin na każdych dziesięciu jest przekonany, że istnieje „sekretny rząd, który ma wpływ na treść emitowanych programów TV i wydawanych książek”.
Liczne rosyjskie kanały telewizyjne mnożą ilość programów na temat „nieprzyjaciół Rosji”, antyrosyjskich zagrożeń i spisków.
W te teorie spiskowe nie wierzy natomiast mniej więcej co czwarty Rosjanin.>>> Czytaj też: Rosja: Wszedł w życie nakaz przechowywania treści rozmów i wiadomości SMS