psav zdjęcie główne„Specjalnemu podatkowi imigracyjnemu podlega materialne wspomaganie wspierającej imigrację działalności na Węgrzech lub materialne wspomaganie działalności organizacji wspomagającej imigrację z siedzibą na Węgrzech” – napisano w projekcie.
Wysokość podatku ma wynosić 25 proc. wymienionego wyżej wspomagania materialnego.
Za wspieranie imigracji uznano w projekcie każdą akcję czy działalność, która bezpośrednio lub pośrednio przyczynia się do imigracji i jest realizowana poprzez kampanie medialne i udział w nich, budowanie sieci lub propagandę przedstawiającą imigrację w pozytywnym świetle.
Zgodnie z projektem ściągnięty podatek imigracyjny może być wykorzystany wyłącznie na wykonywanie zadań związanych z ochroną granicy.
Według oświadczenia resortu finansów, cytowanego przez agencję MTI, „rząd chciałby chronić Węgry przed nielegalną migracją wszelkimi środkami”. Mają temu służyć m.in. „narzędzia polityki podatkowej”.
Rząd Węgier zapowiadał wprowadzenie 25-procetowej opłaty dla organizacji wspierających imigrację w ramach pakietu antyimigracyjnego „Stop Soros”, ale zmodyfikowany projekt tego pakietu przedłożony parlamentowi nie zawiera takiego zapisu.
Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto zapowiedział we wtorek, że głosowanie nad pakietem ustaw antyimigracyjnych „Stop Soros” odbędzie się zgodnie z planem w środę.
Komisja Wenecka wezwała parlament Węgier, by poczekał z przyjęciem tego pakietu ustaw, a Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) je skrytykował.
Komisja Wenecka powiadomiła w poniedziałek na swojej stronie, że jej szef Gianni Buquicchio spotkał się z Szijjarto, by porozmawiać o ukraińskiej ustawie oświatowej oraz o węgierskim projekcie pakietu ustaw „Stop Soros”.
„W odniesieniu do tego ostatniego (tj. pakietu) przewodniczący (Komisji Weneckiej) zaapelował do parlamentu węgierskiego, by nie przyjmował pakietu ustaw przed opublikowaniem przez Komisję opinii na ich temat w najbliższy piątek lub przynajmniej by uwzględnił rekomendacje Komisji ze wstępnej opinii, przesłanej już władzom węgierskim” – poinformowano na stronie Komisji Weneckiej.
Pakiet „Stop Soros” przewiduje m.in., że za finansową i organizacyjną pomoc nielegalnym imigrantom groziłaby kara do roku więzienia.>>> Czytaj też: Węgry chcą być dla Chin bramą do Europy Zachodniej. Budapeszt zapowiada warte 12,4 mld euro inwestycje