psav zdjęcie główneJak pokazują wyniki badania, przeprowadzonego przez ośrodek sondażowy Emnid dla gazety „Bild am Sonntag”, blok partii chadeckich (Union) ma poparcie 31 proc. respondentów, czyli o 2 punkty procentowe mniej niż w poprzednim badaniu tej firmy.
Pozycja socjaldemokratycznej SPD, trzeciego koalicjanta, pozostała bez zmian na poziomie 18 proc.
AfD, czyli Alternatywa dla Niemiec, odnotowała tymczasem wzrost o jeden punkt procentowy do 16 proc., co jest jej najwyższym notowaniem w historii sondaży Emnid.
Niemieccy chadecy prowadzą wewnętrzny spór o zaostrzenie przepisów migracyjnych. CSU żąda wprowadzenia przez Niemcy zakazu wjazdu dla migrantów, którzy zarejestrowali się już w innym kraju Unii Europejskiej. CDU kanclerz Angeli Merkel nie chce wprowadzać takiego rozwiązania bez porozumienia z innymi państwami w UE.
Szef CSU i zarazem minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer zagroził, że zignoruje życzenia Merkel i rozkaże policji zawracanie migrantów na granicy, jeśli kanclerz nie zdoła wypracować w UE szerokiego porozumienia w celu bardziej równomiernego rozdzielania migrantów między kraje unijne.
Boris Pistorius (SPD), szef MSW w regionalnym rządzie kraju związkowego Dolna Saksonia, w wypowiedzi dla „Bild am Sonntag” oskarżył CSU o wyolbrzymianie problemów kraju z migracją oraz przejmowanie haseł wyborczych AfD przed wyborami do bawarskiego parlamentu w październiku. „Nie przeżywamy akurat masowego naporu na granice. Kopiowanie sloganów AfD tylko wzmocni prawicowych populistów” – ocenił.
Markus Soeder, jeden z najważniejszych polityków CSU i premier Bawarii, zamierza prowadzić kampanię wyborczą w swoim landzie bez angażowania Merkel, co byłoby precedensem w 70-letniej historii jego ugrupowania – informuje niedzielne wydanie dziennika „Die Welt”. Zamiast tego Soeder poprosił o udział w imprezach wyborczych kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, do którego koalicji rządzącej należy skrajnie prawicowa partia FPOe i który również opowiada się za surowszymi przepisami migracyjnymi.
Na spotkaniu z wyborcami w niedzielę Soeder powiedział, że CSU chce całkowitej zmiany w polityce migracyjnej Niemiec, w tym skuteczniejszej ochrony granic.
W sondażu Emnid, przeprowadzonym w dniach 14-20 czerwca, zapytano 2 336 osób, którą partię poparłyby, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę.