psav zdjęcie główneWedług agencji Reutera Korea Północna dopuszczała się na morzu nielegalnego transferu ropy między statkami. „Według naszych informacji między 1 stycznia a 30 maja tego roku do północnokoreańskich portów co najmniej 89 razy zawijały statki z ropą i produktami ropopochodnymi, pozyskanymi nielegalnie z transferów między statkami” – poinformowały USA w dokumencie przesłanym do ONZ.
Zgodnie z sankcjami nałożonymi przez RB ONZ w grudniu zeszłego roku Korea Płn. może rocznie sprowadzić 500 tysięcy ton baryłek ropy. Według amerykańskich informacji na 89 statkach mogła zostać dostarczona ropa w ilości 1 367 628 baryłek, co niemal trzykrotnie przekracza dopuszczalny limit na 2018 rok.
„Natychmiast należy wstrzymać sprzedaż i jakikolwiek transfer ropy do Korei Płn.” – apeluje do ONZ Waszyngton, nie podając jednak, które kraje nielegalnie dostarczały ropę Korei Płn.
W grudniu ub.r. RB ONZ jednomyślnie zaostrzyła nałożone na Koreę Płn. sankcje, które funkcjonują od 2006 roku w związku z programem nuklearnym reżimu. Zakazano eksportu m.in. węgla, żelaza, ołowiu, tekstyliów i owoców morza. Nałożono także na Koreę Płn. limit importu ropy i produktów ropopochodnych.
W marcu tego roku ONZ na czarnej liście umieściła dziesiątki statków i firm żeglugowych w związku z przemytem ropy naftowej i węgla do Korei Płn.