psav zdjęcie główne”Dlaczego nie opuścicie UE?” – miał zapytać Macrona Trump podczas prywatnego spotkania w Białym Domu pod koniec kwietnia.
Jak pisze Josh Rogin na stronie internetowej „Washington Post”, amerykański przywódca dodał, że gdyby Francja opuściła Wspólnotę, USA zaoferowałyby Paryżowi umowę handlową opartą na lepszych warunkach od tych, na których bazuje porozumienie handlowe między USA a UE jako całością. Rogin powołuje się na dwóch przedstawicieli europejskich władz.
„Jest to przykład tego, że prezydent USA zachęca do zdemontowania organizacji składającej się z amerykańskich sojuszników, co jest sprzeczne z ustaloną polityką rządu USA” – ocenia Rogin.
Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie, ale nie zaprzeczył doniesieniom gazety.
Komentator „Washington Post” przypomina, że Trump publicznie atakował Unię Europejską i NATO od czasu kampanii wyborczej, jednak zakres i „brutalność” tych ataków w ostatnim czasie wzrosły.
Rogin przywołuje m.in. przykład niedawnego wiecu w Dakocie Północnej, na którym Trump miał powiedzieć: „Unia Europejska oczywiście została utworzona, by czerpać korzyści ze Stanów Zjednoczonych, by atakować naszą skarbonkę”. Następnie miał uskarżać się na deficyt handlowy z UE. Według doniesień Trump miał też powiedzieć liderom G7, że „NATO jest tak samo złe jak NAFTA”. Na początku czerwca Trump oświadczył, że USA mogą zrezygnować z renegocjowanego obecnie z Kanadą i Meksykiem Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA) na rzecz odrębnych umów z obu tymi państwami.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapewnił w niedawnym wywiadzie, że prezydent próbuje „zresetować”, a nie zdemontować porządek świata.
„Washington Post” nie pisze, jak na propozycję Trumpa zareagował Macron. Portal „The Hill” wyraża przekonanie, że jest to bardzo mało prawdopodobne, by Francja, będąca jednym z kluczowych państw członkowskich Wspólnoty, opuściła UE.>>> Czytaj też: Czy dług Italii to już problem całej Europy? Włoska gospodarka jest 10 razy większa od greckiej