psav zdjęcie główne”Chcemy trzymać rodziny razem. To bardzo ważne. Podpiszę coś za chwilę, co to załatwi” – oznajmił prezydent podczas spotkania z przedstawicielami Kongresu. Zapowiedział, że podpisze stosowne rozporządzenie jeszcze w środę.
Korekta do przepisów imigracyjnych, jaką wprowadzi rozporządzenie wykonawcze, nie zakończy jego polityki „zero tolerancji” wobec nielegalnych przybyszy do Stanów zjednoczonych – zastrzegł Trump.
Według zmodyfikowanych przepisów rodziny z dziećmi będą objęte procedurami imigracyjnymi przed innymi migrantami – powiedział agencji Reutera przedstawiciel administracji Trumpa.
Według danych resortu bezpieczeństwa narodowego 2,3 tys. dzieci zostało oddzielonych od rodziców od 5 maja do 9 czerwca wśród migrantów, którzy starają się przez Meksyk dostać do USA. Większość dzieci pochodzi z Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.
Trump oświadczył w poniedziałek, że „Stany Zjednoczone nie staną się obozem dla migrantów i nie będą aresztem dla uchodźców”.
Dwie amerykańskie linie lotnicze – American Airlines i United Airlines – poinformowały w środę administrację Trumpa, że nie będą przewoziły dzieci odebranych rodzicom imigrantom.
„Nie życzymy sobie, by kojarzono nas rozdzielaniem rodzin lub co gorsza z czerpaniem z tego zysków” – poinformował w oświadczeniu szef American Airlines Doug Parker.
„Polityka (imigracyjna Trumpa) wpływa na życie tysięcy dzieci i jest głęboko sprzeczna z misją (firmy), a więc nie chcemy w tym uczestniczyć” – napisał w komunikacie szef United Airlines.
Politykę imigracyjną Trumpa skrytykowała ONZ, rząd Meksyku i gabinet premier Wielkiej Brytanii Theresy May.