psav zdjęcie głównePrezes PSL podczas sobotniej konferencji prasowej, która odbyła się na warszawskim Ursynowie przy jednym z bazarków, podkreślił, że „emerytura bez podatku” jest priorytetowym projektem partii. „Składaliśmy go jako projekt poselski i nie uzyskał akceptacji. Dzisiaj, już oficjalnie, zbieramy podpisy pod projektem +emerytura bez podatku+. Chcemy złożyć go jako projekt obywatelski” – powiedział.
„Został powołany komitet, który zatwierdził marszałek Sejmu. Kilka tygodni temu zanieśliśmy 15 tys. podpisów, gdy tylko tysiąc jest wymagany do rejestracji. (…) W ubiegłym tygodniu była decyzja marszałka Sejmu o powołaniu komitetu ustawodawczego. Na jego czele stoi Mieczysław Kasprzak, nasz poseł, który był wnioskodawcą projektu poselskiego, ale w grupie są różne środowiska, przede wszystkim emerytów, rencistów, ale również inwalidów” – dodał szef ludowców.
Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że byt i możliwość rozwoju dla dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży są już zabezpieczone. „My wprowadzaliśmy roczne płatne urlopy rodzicielskie, żłobki, przedszkola za złotówkę, Karty Dużej Rodziny, teraz jest 500+. To się robi piękna całość polityki rodzinnej wobec osób młodych, posiadających dzieci, ale potrzebne jest wsparcie dla seniorów” – powiedział.
Jak wyjaśnił, projekt „emerytura bez podatku” oznacza wzrost świadczeń dla seniorów o 20 proc., jest także „spełnieniem naszego obowiązku pokoleniowego wobec tych, którzy nie mieli rocznych urlopów rodzicielskich i nie mieli 500+, a ciężko pracowali”. „Oni już przez całe swoje życie zapłacili podatki, teraz powinni być z podatku zwolnieni, bo emerytury są skandalicznie niskie, waloryzacja nic nie daje, nie nadąża za wzrostem cen. (…) Dlatego emerytura bez składek, bez podatku, (…) jest po prostu naszą koniecznością” – podkreślił.
Kosiniak-Kamysz zapowiedział także, że Polskie Stronnictwo Ludowe nie wejdzie w żadną koalicję, jeśli projekt „emerytura bez podatku” nie zostanie zrealizowany. „To jest nasze solenne zobowiązanie wobec wszystkich tych, którzy dzisiaj podpisują się pod tym projektem” – dodał.
Rzecznik PSL i kandydat na prezydenta stolicy Jakub Stefaniak zwrócił uwagę, „jak ważne dzisiaj jest dla seniorów to, że ktoś w końcu o nich zadbał”. „Rozmawiamy z mieszkańcami Ursynowa, że oczekują propozycji od rządzących, od rządu, ale także od samorządu, dotyczących ich funkcjonowania, bo mają największe potrzeby i nie chcą czuć się wykluczeni” – powiedział.
„+Emerytura bez podatku+ jest projektem ogólnopolskim, ale w naszym interesie, również moim, jest (…) pokazanie mocnego głosu warszawiaków w tym projekcie. Warszawa i władze Warszawy, prezydent Warszawy, powinny w takich inicjatywach jak emerytura bez podatku wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, i zachęcać mieszkańców do tego, żeby podpisywali się pod takimi projektami. To jest zadanie także dla samorządu, zachęcamy wszystkich burmistrzów dzielnic, wszystkich samorządowców do tego, żeby przyłączali się do naszej akcji i również zbierali podpisy” – dodał Stefaniak.
Więcej informacji nt. projekty można znaleźć na stronie http://emeryturabezpodatku.pl