psav zdjęcie główneDostęp do wewnętrznego raportu sygnalistów uzyskał duński dziennik „Berlingske”. Gazeta podaje, że po ostrzeżeniach o możliwym wykorzystaniu estońskiej filii banku do nielegalnej działalności w 2013 roku Danske Bank zamknął 20 kont należących do rosyjskich klientów.
Ta sama filia Danske Bank znalazła się we wrześniu 2017 roku w centrum tajnej operacji lobbingowej, w ramach której około 2,9 mld USD w większości pochodzących z Azerbejdżanu przepuszczono przez nieprzejrzyste spółki brytyjskie – przypomina „Guardian”, z którym „Berlingske” podzielił się raportem.
Brytyjski dziennik pisze, że ostatnie rewelacje dotyczą „innej grupy firm, w większości zarejestrowanych w Londynie”, a jedna z nich – Lantana Trade LLP – twierdziła fałszywie, że jej działalność jest uśpiona, podczas gdy faktycznie obracała milionami euro dziennie.
Raport sporządzony przez sygnalistów wskazuje też, że ostatecznymi właścicielami Lantany okazali się Rosjanie; Danske Bank nie był w stanie ustalić ich tożsamości, ale „rzekomo odkryto, że byli wśród nich członkowie rodziny Putina oraz FSB”.
Informacje przekazano estońskiemu wywiadowi finansowemu i zarządowi Danske Bank, ale ten ostatni rozpoczął właściwe dochodzenie dopiero w 2017 roku, nie informując przy tym Wielkiej Brytanii czy brytyjskiego urzędu rejestracji firm (Companies House) – pisze „Guardian”.
W oświadczeniu dla AP Danske Bank poinformował, że przeprowadził „dokładne dochodzenie, by dotrzeć do sedna ówczesnych wydarzeń w naszym estońskim oddziale”, a „dopóki dochodzenie nie zostanie ukończone”, nie udzieli żadnego komentarza. Bank nie jest też w stanie udzielić informacji o konkretnych klientach, ale „cały portfel, którego dotyczy sprawa, został zlikwidowany”.>>> Czytaj też: Kilkaset kg kokainy z ambasady Rosji w Argentynie miały być przemycone samolotem rządowym?