psav zdjęcie główneKohler pracował w tym ministerstwie w latach 2012-2016.
Śledztwo w sprawie domniemanego konfliktu interesów Kohlera prowadzi Krajowa Prokuratura Finansowa (PNF). Skargę na niego złożyła organizacja antykorupcyjna Anticor, zarzucając mu, że jako urzędnik państwowy dopuścił się nielegalnego wywieranie wpływu i złamania przepisów dotyczących konfliktu interesów.
Chodzi tu o pełnienie przez Kohlera w latach 2010-2012 funkcji przedstawiciela Agencji Udziałów Państwa (APE) w radzie dyrektorów spółki stoczniowej STX France, której właścicielem jest w ponad jednej trzeciej państwo. Stocznie w Saint-Nazaire budują m.in. duże statki wycieczkowe dla armatora MSC Cruises, wchodzącego w skład włosko-szwajcarskiego holdingu żeglugowego MSC (Mediterranean Shipping Company).
Śledztwo w tej sprawie, otwarte „w wyniku publikacji wielu artykułów prasowych”, ma na celu „sprawdzenie, czy przestrzegane były zasady dotyczące działalności urzędników państwowych w sektorze prywatnym” – głosi wydane w poniedziałek oświadczenie prokuratury finansowej.
W artykułach zainicjowanych przez portal Mediapart potępiano ścisłe związki rodzinne i zawodowe pomiędzy Kohlerem i armatorem, który w ostatnich latach odegrał zasadniczą rolę w dyskusjach na temat przyszłości stoczni w Saint-Nazaire.
Kohler po pełnieniu funkcji przedstawiciela państwa i potem jako pracownik ministerstwa gospodarki dwukrotnie starał się o pracę w MSC. Po raz pierwszy, w kwietniu 2014 roku Komisja Deontologii, instytucja odpowiedzialna za kontrolę przepływu urzędników państwowych do sektora prywatnego, sprzeciwiła się jego prośbie. Jednak w sierpniu 2016 roku, gdy Macron opuścił ministerstwo gospodarki, Kohler otrzymał zgodę Komisji i zatrudnił się w MSC Cruises na stanowisku dyrektora finansowego.
Pytany w środę o tę sprawę rzecznik rządu Benjamin Griveaux powiedział, że „Kohler już wcześniej zapowiadał, że spontanicznie przekaże prokuraturze wszystkie dokumenty potwierdzające jego zachowanie respektujące prawo we wszystkich okolicznościach i podczas sprawowania wszystkich funkcji”.