psav zdjęcie główneKryzys polityczny, który doprowadził do ustąpienia przewodniczącego Smer-SD Roberta Fico ze stanowiska premiera, został wywołany dokonanym pod koniec lutego zabójstwem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego partnerki Martiny Kusznirovej.

„Życzę wam wiele energii, zdecydowania i sił w służbie społeczeństwu, która w obecnych warunkach będzie bardzo trudna” – powiedział prezydent Kiska nominowanym. Jak zaznaczył, zmiany w rządzie nastąpiły dlatego, że zamordowano dwoje młodych ludzi.
„Stoimy tutaj dlatego, że na nieufność i rozgoryczenie społeczeństwa nie można reagować krzykiem, arogancją lub ignorowaniem wszystkich podejrzeń, iż zorganizowana przestępczość dosięga najwyższych sfer słowackiej polityki. Nie wystarczy wymienić rząd, odpowiadacie przede wszystkim za zmianę stylu rządzenia” – wskazał prezydent.
Poinformował, że z nowym ministrem spraw wewnętrznych Tomaszem Druckerem uzgodnił wymianę kierownictwa słowackiej policji.
Pellegrini także potępił zabójstwo Kuciaka i Kusznirovej. „Ja i moi koledzy uważamy ten czyn za atak na jeden z filarów demokracji na Słowacji, za atak na wolność słowa. Chcę wszystkich zapewnić, że ja osobiście, cały rząd i odpowiednie instytucje zrobią wszystko, by wyjaśnić ten odrażający czyn i ukarać jego sprawców” – powiedział. Jak zaznaczył, opozycja ma prawo krytykować rząd, ale on sam ma nadzieję, że przyczyni się ona do uspokojenia sytuacji.
Pellegrini może już w piątek wystąpić przed parlamentem z programem rządu i wnioskiem o udzielenie mu wotum zaufania. Smer-SD i dwaj jego koalicjanci – Słowacka Partia Narodowa (SNS) oraz grupujące Słowaków i Węgrów ugrupowanie Most–Hid – dysponują większością mandatów poselskich.
Organizatorzy zaplanowanego na piątek w Bratysławie protestu poinformowali, że odwołują demonstrację w związku z powołaniem nowego rządu.>>> Czytaj też: Schizofrenia na Wyspach. Tak Brytyjczycy finansują gospodarkę Rosji