psav zdjęcie główneWcześniej włoskie media zauważały, że w czasie pobytu w Rzymie Macron nie planował żadnych rozmów z przedstawicielami władz Francji, i przypominały serię niedawnych napięć i wymiany zdań między obu krajami na tle kryzysu migracyjnego.
Macron, który przyjechał na poranną audiencję u papieża Franciszka i na uroczystość przyznania mu honorowego tytułu protokanonika bazyliki świętego Jana na Lateranie, powiedział dziennikarzom, że o spotkanie z nim poprosił włoski premier.
„To była prywatna rozmowa, dlatego nie było jej w programie” – wyjaśnił Macron w Rzymie, relacjonując spotkanie, do którego doszło w poniedziałek wieczorem.
„Poruszyliśmy aktualne kwestie, dotyczące strefy euro i migracji. Nie rozmawialiśmy o włoskiej polityce czy o stanowisku Włoch; temat migracji dotyczy wszystkich. To była pożyteczna i interesująca wymiana poglądów, jak w możliwie najbardziej skuteczny sposób odpowiedzieć na sprawę napływu migrantów” – oświadczył francuski prezydent.
Komentując zarzuty stawiane władzom w Paryżu przez niektórych przedstawicieli włoskiej koalicji w związku z migracją, Macron stwierdził: „Nikt nie może powiedzieć, że Francja zachowuje się egoistycznie”.
Przypomniał, że pod względem wniosków składanych o azyl jego kraj jest na drugim miejscu w Europie.
„Dzisiaj nie ma kryzysu migracyjnego. Jest wewnętrzny kryzys polityczny w Europie, wynikający z wtórnych ruchów migrantów”, którzy przemieszczają się z jednego państwa UE do drugiego – mówił francuski przywódca.
Zwrócił uwagę, że liczba migrantów przypływających do Włoch spadła o 80 procent w porównaniu z zeszłym rokiem.
„Postanowiliśmy wzmocnić współpracę z Libią i libijską strażą przybrzeżną po to, aby przemytnicy nie wsadzali więcej ludzi na łodzie” – powiedział Macron.
Odnosząc się do najbliższego szczytu UE powiedział, że dojdzie tam do konfrontacji „dwóch wizji” w sprawie migrantów. Jak wyjaśnił, jedna z nich wyraża nieskuteczność Europy. To wizja „rozwiązań narodowych” w duchu: „nie w moim domu” – zaznaczył. Druga wizja przewiduje, jak wskazał, europejską współpracę.
Według włoskich mediów w czasie spotkania Macron i Conte wypracowali też rozwiązanie kryzysu wokół statku organizacji pozarządowej Lifeline, stojącego od piątku na Morzu Śródziemnym z ponad 200 migrantami. Po konsultacjach postanowiono, że jednostka zawinie do portu na Malcie, a migrantów przyjmą Włochy i kilka innych krajów UE.
Podczas gdy na konferencji prasowej Emmanuel Macron relacjonował swą poufną rozmowę z Conte, wicepremier Matteo Salvini zarzucił mu „arogancję”. „Jeśli dla niego we Włoszech nie ma kryzysu migracyjnego, niech otworzy natychmiast drzwi dla 9 tysięcy migrantów, których Francja zobowiązała się przyjąć” – oświadczył szef MSW.
„Zbyt łatwo zrobić sobie zdjęcie z papieżem, nie respektując przy tym porozumień i odpychając kobiety i dzieci na granicy” – dodał Salvini.>>> Czytaj też: Opóźnione wysłuchanie Polski trwało godzinę. Ministrowie części państw musieli wyjechać