psav zdjęcie główne”Jeżeli się zadłużamy po to, żeby więcej konsumować, to na naszym etapie rozwoju gospodarczego – nie jest najlepiej” – mówił Morawiecki na konferencji „Gospodarcza suwerenność” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Jak dodał, Polska potrzebuje dzisiaj oszczędności. „Potrzebujemy dzisiaj w niektórych miejscach – nawet właśnie kosztem konsumpcji – więcej inwestowania w infrastrukturę, w innowacyjność – to jest niezwykle ważne w całym modelu gospodarczym, który my rozwijamy” – powiedział. „Chcemy Polskę rozwijać, a nie Polskę zwijać” – deklarował.
Premier wymienił w tym kontekście przywracane posterunki policji, czy placówki pocztowe. Zapowiedział również: „Z panem wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim pokażemy w poniedziałek na konferencji, czym jest wiarygodność, jak dotrzymujemy słowa i w jaki sposób spinamy całą Polskę tą siecią budowy dróg gminnych, samorządowych i powiatowych”.
Podkreślił, że należy też odbudować „kontrakt społeczny w duchu zasad społecznej gospodarki rynkowej”. Jak mówił, taka jest właśnie filozofia i polityka obecnego rządu – żeby starać się pomagać słabszym, bardziej potrzebującym grupom naszego społeczeństwa.
Wskazał na program 500 plus czy obniżenie wieku emerytalnego. „To są wielkie programy, które już kosztują nas 40-50 mld zł. To jest poziom całego deficytu budżetowego państwa. Pozyskaliśmy te środki, wygrywając kolejne bitwy z przestępcami podatkowymi. Ale już kolejnych wielkich takich środków nie będzie” – powiedział szef rządu.
Zdaniem premiera dla suwerenności gospodarczej potrzebny jest także program Mieszkanie plus.
„Wierzę, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze do wzmocnienia suwerenności gospodarczej i odniesienia wielkiego sukcesu, historycznego sukcesu w niedalekiej już przyszłości” – konkludował. >>> Czytaj też: USA ma największe długi od zakończenia II wojny światowej. Zatopią najpierw… Polskę