psav zdjęcie główneAbadi wyraził też nadzieję, że porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego zostanie utrzymane.
W Iraku przebywa obecnie ok. 8 000 żołnierzy USA. Na początku lutego 2018 r. iracki rząd uzgodnił z USA wycofanie połowy amerykańskiego kontyngentu w Iraku. Pozostałe 4 000 ma zajmować się szkoleniem irackich żołnierzy. Na początku marca parlament iracki, zdominowany przez niechętne USA ugrupowania szyickie, wezwał jednak do pełnego wycofania wszystkich obcych wojsk z Iraku i zażądał od rządu przedstawienia mapy drogowej w tym zakresie.
Sprzeciw wobec obecności wojsk amerykańskich w Iraku wyrażają przede wszystkim zwolennicy b. premiera Nuriego al-Malikiego oraz wpływowego duchownego szyickiego Muktady as-Sadra. Ten drugi sprzeciwia się jednak również zbytniemu uzależnieniu Iraku od Iranu. Tymczasem ugrupowania kurdyjskie i sunnickie w Iraku popierają przedłużenie obecności militarnej USA w Iraku. Sunnici negatywnie odnoszą się również do współpracy z Iranem.
Kontrowersje wywołuje też zacieśnianie przez szyickiego premiera Abadiego współpracy z sunnicką Arabią Saudyjską, która podobnie jak USA, pozostaje w ostrym konflikcie z Iranem. >>> Czytaj też: Korea Płn. rozważa denuklearyzację. Oto żądania reżimu Kima