psav zdjęcie główneRosyjski wniosek poparło pięć krajów: Chiny, Azerbejdżan, Sudan, Algieria i Iran; 17 państw członkowskich wstrzymało się od głosu.
Podczas spotkania przedstawiciel Wielkiej Brytanii John Foggo powiedział, że ofiara ataku chemicznego nie musi współpracować z „prawdopodobnym sprawcą”.
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Boris Johnson wyraził zadowolenie z powodu wyniku głosowania. Rosja stawiała sobie za cel, by zataić prawdę i wprowadzić w błąd – oświadczył Johnson. „Społeczność międzynarodowa po raz kolejny przejrzała tę strategię” – podkreślił.
Wcześniej brytyjska delegacja oceniła, że propozycja Rosji, by wraz z Wielką Brytania wspólnie prowadzić śledztwo w sprawie ataku na Skripala, jest „perwersyjna”. „To taktyka mająca na celu odwrócenie uwagi i kolejna porcja dezinformacji mająca pomóc rosyjskim władzom uniknąć pytań, na które muszą udzielić odpowiedzi” – napisała na Twitterze brytyjska delegacja podczas odbywającego się za drzwiami zamkniętymi spotkania.
Nadzwyczajne posiedzenie OPCW w Hadze odbyło się na wniosek Rosji. Zdecydowała się na to, gdy szef należącego do brytyjskiego rządu laboratorium w Porton Down, Gary Aitkenhead, przyznał we wtorek, iż naukowcy nie byli w stanie zidentyfikować źródła pochodzenia środka Nowiczok użytego do zamachu w Salisbury.
Rosja informowała, że na spotkaniu OPCW rosyjska delegacja będzie nalegać, by strona brytyjska przedstawiła wszelkie dowody, jakimi dysponuje w sprawie ataku na Skripala. Brytyjskie MSZ oceniło, że wniosek Rosji o zwołanie posiedzenia to „taktyka dywersyjna, która ma podkopać działania podejmowane przez OPCW w celu wypracowania wniosków” w śledztwie na temat ataku.>>> Czytaj też: Komisja Europejska szykuje ostateczną ugodę z Gazpromem. Kar nie będzie