psav zdjęcie główneMinister była pytana na konferencji prasowej o przyjętą we wtorek przez rząd propozycję zwiększenia waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. „Zaproponowaliśmy wskaźnik waloryzacji na poziomie 3,26 proc. Składa się na to m.in. inflacja emerycka 102,6, realny wzrost wynagrodzeń, który jest prognozowany na 3,3 proc.” – powiedziała Rafalska.
Zwróciła uwagę, że wprowadzenie proponowanego wskaźnika waloryzacji oznaczałoby, że „najniższe emerytury wzrosłyby o 33 zł 57 groszy, a przeciętne świadczenie o 73 zł i 77 groszy”. „To jest początek pewnej procedury, ta propozycja jest kierowana do Rady Dialogu Społecznego, która się do tego odniesie” – mówiła minister.
Zaznaczyła, że koszt przewidywanej waloryzacji na 2019 rok to 6 mld 860 mln zł. „Czyli to jest znacznie więcej niż tegoroczna waloryzacja. Musimy pamiętać, że to jest prognoza, a aktualizacja wskaźnika waloryzacji jest w oparciu o rzeczywiste dane” – powiedziała szefowa MRPiPS.
Rafalska zaznaczyła, że resort rodziny i pracy pracuje nad nowym mechanizmem waloryzacji emerytur. „Nie jest żadną tajemnicą, bo zostaliśmy zobowiązani przez pana premiera do tego, żeby przygotować i opracować nowy mechanizm waloryzacyjny. W resorcie przy współpracy z ZUS, w porozumieniu z Kancelarią Premiera, pracujemy nad zmianą mechanizmu waloryzacji” – zapowiedziała.>>> Czytaj też: Likwidacja kilometrówki, niższy CIT dla innowatorów? Rząd szykuje zmiany podatkowe [WYWIAD]