psav zdjęcie główneNABU (Naturschutzbund Deutschland) złożyła 11 maja wniosek w Wyższym Sądzie Administracyjnym w Greifswaldzie o sądowy nakaz wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Sąd odrzucił ten wniosek.
Po tej decyzji ekolodzy skierowali sprawę do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, kwestionując orzeczenie sądu niższej instancji. Trybunał oddalił jednak w czwartek skargę NABU, argumentując – jak przekazała agencja AP – że organizacja nie wyjaśniła w wystarczającym stopniu swojej stanowiska.
15 maja spółka Nord Stream 2 rozpoczęła w Niemczech budowę drugiego dwunitkowego gazociągu z Rosji po dnie Bałtyku równoległego do istniejącego już gazociągu Nord Stream.
Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Wyborga w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż w następnym roku Rosja zamierza znacznie ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.
Nord Stream 2 ma biec równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tym projekcie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.
Rosyjski Gazprom zapowiada, że po wybudowaniu Nord Stream 2 tranzyt przez Ukrainę może być utrzymany w „pewnej skali” przy czym strona ukraińska powinna uzasadnić „celowość ekonomiczną nowego kontraktu” tranzytowego.
NABU jest jednym z najstarszych stowarzyszeń ochrony przyrody w Niemczech – jak podaje na swojej stronie internetowej. Organizacja ma ponad 620 tys. członków i sponsorów.

>>> Czytaj także: Gigantyczna kara za monopol Androida. Google zapłaci Unii 4,3 mld euro