psav zdjęcie główne”Wiele osób mówi, że Warszawa to nie jest miejsce, gdzie ludowcy mają szansę. +Ludowy+ znaczy powszechny, dla wszystkich nie dla wybranych, dla tych, którzy przyjechali tutaj kilka miesięcy temu, dla tych, którzy się tutaj urodzili – Warszawa jest dla wszystkich, to jest nasza stolica, wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni” – oświadczył w środę na konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz.
Przedstawiając kandydaturę Stefaniaka, lider ludowców zapewnił, że PSL „jako najpoważniejsza partia polityczna w Polsce z powagą podchodzi do tych wyborów (samorządowych)”.
Stefaniak podkreślał, że „każdy, kto chce, może czuć się warszawiakiem, nie można dzielić ludzi na tych, którzy tu przyjechali i tych, którzy się tu urodzili”.
Jak mówił, „trzeba wymagać od miasta uczciwości i na pewno bardzo ważnym filarem tej kampanii będzie sprawa reprywatyzacji”. Stefaniak ocenił, że będzie to bardzo istotny temat. „My nie mamy co tuszować tu w Warszawie, my jesteśmy po stronie warszawiaków (…), Warszawa musi być miastem sprawiedliwym” – oświadczył.
„My chcemy wspólnej Warszawy, która się rozwija bez względu na to, czy dzielnica jest po lewej, czy po prawej stronie Wisły, Warszawy, która jest przyjazna dla wszystkich” – mówił Stefaniak.
Podkreślił, że będzie przedstawiał dobre pomysły dla Warszawy m.in. związane z walką ze smogiem. „Smog to jest problem, który został rozwiązany już w wielu miejscach, sejmik województwa mazowieckiego, pan marszałek Adam Struzik przyjęli bardzo dobrą uchwałę antysmogową. Ten program jest gotowy i do końca następnej kadencji problem smogu w Warszawie powinien przestać istnieć” – zaznaczył Stefaniak.
Pytany, kiedy zaprezentuje swój program wyborczy, kandydat PSL odpowiedział, że ten program już właściwie został zaprezentowany podczas konwencji PSL w Kraśniku. „Przyjęliśmy program +Rzeczpospolita samorządowa+ i część tego programu będziemy dostosowywać do rozwiązań warszawskich” – podkreślił.
Według marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika (PSL) prezydent Warszawy powinien współpracować z władzami całego obszaru metropolitalnego. „Będziemy chcieli oprócz programu dla Warszawy przedstawić bardzo konkretny, precyzyjny program dla całego obszaru metropolitalnego” – oświadczył Struzik. „Nie można rozwijać Warszawy bez tego zaplecza, a to zaplecze nie może się rozwijać bez Warszawy” – dodał.
Piotr Zgorzelski (PSL) podkreślił, że kampania wyborcza kandydata na prezydenta stolicy z ramienia PSL „nie będzie wykluczająca”. „My nie będziemy dzielili warszawiaków na +słoików+ i na tych, którzy mieszkają (w Warszawie) już od wielu, wielu lat” – podkreślił. Poinformował, że hasłem roboczym kampanii Stefaniaka będzie: +Wszyscy jesteśmy warszawiakami+”.
Dotychczas swojego kandydata w stolicy zaprezentowały PO i Nowoczesna – będzie nim poseł Platformy Rafał Trzaskowski (polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej miałby zostać jego zastępcą w ratuszu) oraz Zjednoczona Prawica, której kandydatem jest wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki.
Na początku maja swoją decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Warszawy ogłosił b. wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz. Podkreślił, że startuje jako kandydat niezależny, a jedyną partią, która będzie mu wydawała polecenia, będą warszawiacy i Warszawa.
Chęć startu wyrażał także przewodniczący lokalnego stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak, którego poparcie rozważają m.in. Partia Razem oraz Kukiz’15.
Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.