psav zdjęcie głównePo całodniowych rozmowach z przywódcami krajów UE i wystosowaniu listu do nich oraz do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska Conte napisał na portalu społecznościowym: „Francja i Malta wezmą po 50 osób z 450 migrantów przejętych przez dwa okręty”.
„Wkrótce napłyną zgłoszenia od innych krajów europejskich. To pierwszy ważny rezultat uzyskany dzisiaj, po dniu rozmów telefonicznych, jakie przeprowadziłem ze wszystkimi 27 liderami europejskimi” – oświadczył szef włoskiego rządu. Następnie dodał: „Nareszcie Włochy zostały wysłuchane”.
Zaostrzając politykę migracyjną nowy rząd Włoch odstąpił od dotychczasowej praktyki, zgodnie z którą wszyscy migranci zabierani z pontonów i łodzi oraz ratowani rozbitkowie byli przewożeni wyłącznie do portów w tym kraju. Zostały one zamknięte dla statków organizacji pozarządowych ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym, a także dla innych jednostek patrolujących ten akwen. Władze w Rzymie żądają, aby migranci byli kierowani także do innych europejskich portów.
W sobotę Conte wystosował list do unijnych przywódców, mający klauzulę „pilny”. W liście, który następnie sam opublikował, położył nacisk na to, że wydarzenia na Morzu Śródziemnym wymagają „bezzwłocznej” reakcji zgodnie z postanowieniami ostatniego szczytu UE na temat migracji.
„W tych godzinach Włochy stoją w obliczu kolejnej kryzysowej sytuacji” – oświadczył premier odnosząc się do impasu wokół 450 migrantów zabranych z kutra. Dwa okręty, które ich zabrały stoją na wodach w pobliżu brzegów Sycylii.
Conte wyjaśnił, że „po raz kolejny Włochy zrobiły to, co do nich należy zapewniając ratunek i pomoc”. Następnie zaapelował do przywódców państw UE o „jasny sygnał wspólnej odpowiedzialności za zarządzanie zjawiskiem migracji” i rozważenie możliwości przyjęcia części z 450 osób.
Władze Malty potwierdziły gotowość przyjęcia grupy migrantów. „Malta nie tylko prosi, ale także oferuje solidarność” – napisał na Twitterze premier Joseph Muscat.