psav zdjęcie główneZmodernizowane systemy Mistral 3 (wyrzutnie krótkiego zasięgu) i reszta sprzętu (pociski ćwiczebne, symulatory) zostaną dostarczone do Estonii w latach 2020-2027 – pisze agencja Interfax-Ukraina. Dodaje, że porozumienie ramowe zakłada dodatkową dostawę rakiet na sumę 100 mln euro.
Jak podkreślił dyrektor estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych Rauno Sirk, „zakupy amunicji wraz z zakupami automatycznej broni palnej i artyleryjskich zestawów samobieżnych staną się priorytetami”.
System Mistral 3 zalicza się do wyrzutni bardzo krótkiego zasięgu, ale ma stosunkowo wysokie możliwości w atakowaniu celów powietrznych.
Od kilku lat Estonia, podobnie jak Litwa i Łotwa, „próbuje zbudować wiarygodną obronę powietrzną” – wskazuje agencja AP. Zauważa, że brak systemu obrony powietrznej eksperci uznają za najsłabsze ogniwo strategii obronnej tego bałtyckiego państwa na wschodniej flance NATO. >>> Czytaj też: Prof. Uhl: Wodór będzie bardziej popularny w motoryzacji niż baterie [WYWIAD]