psav zdjęcie główneMinister spraw wewnętrznych, wicepremier Matteo Salvini apeluje, by migranci popłynęli na Maltę lub z powrotem do Libii, skąd wyruszyli.
Włoskie porty są od kilku tygodni zamknięte dla statków z uratowanymi migrantami.
W sobotę rano wszystkich 450 migrantów, którzy byli stłoczeni na małym kutrze, zostało przeniesionych na morzu na pokłady dwóch wojskowych jednostek. Osiem osób – kobiety i dzieci – przewieziono łodzią patrolową na włoską wyspę Lampedusa z powodu stanu zdrowia.
Salvini, który wprowadził zaostrzoną politykę migracyjną, odmawia przyjęcia migrantów z kutra. Media informują o jego rozmowie z premierem Giuseppe Conte, w trakcie której poinformował go o sytuacji wokół nowej grupy migrantów i podkreślił, że „do Włoch przybywa się tylko legalnie”.
Szef MSW wyraził przekonanie, że władze włoskie nie mogą „ustąpić” i złagodzić swego stanowiska. „Nie można pokazywać słabości” – podkreślił wicepremier, cytowany przez dziennik „Il Messaggero”. „Nasza stanowczość uratuje życie wielu osób” – dodał Salvini, którego celem jest m.in. walka z przemytem migrantów.
Nie wiadomo, dokąd zawiną dwa statki z migrantami zabranymi z kutra. Ich załogi nie otrzymały rozkazu, dokąd mają płynąć.