psav zdjęcie główneSzef kancelarii prezydenta John Kelly powiedział, że jest „sfrustrowany i bardzo rozczarowany” tym, że informacja na temat instrukcji, które Trump zignorował, trafiła do mediów.
Jako pierwszy napisał o tych instrukcjach we wtorek późnym wieczorem „Washington Post”; według dziennika w specjalnej notatce dla prezydenta, przygotowanej przed rozmową z Putinem, napisano dużymi literami „NIE GRATULOWAĆ”, co odnosiło się do wyniku rosyjskich wyborów prezydenckich.
Trump nie zastosował się do wytycznych i nie skrytykował też Putina za przypisywaną powszechnie Kremlowi próbę otrucia w Wielkiej Brytanii bojowym środkiem chemicznym byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki – podał „WP”.
„The Hill” pisze, że Biały Dom nie potwierdził tej informacji, ale przytoczyły ją też inne amerykańskie media.
„Zamiast doprowadzić do konfrontacji z Putinem na temat wielu niepokojących kwestii, Trump nie tylko pogratulował rosyjskiemu przywódcy, ale też omówił z nim możliwe spotkanie” – podkreśla „The Hill”.
Trump powiedział po rozmowie telefonicznej z Putinem, że w nieodległej przyszłości chciałby się z nim spotkać, by omówić kwestie wyścigu zbrojeń, Korei Północnej, Ukrainy i Syrii.
Dziennik przypomina, że Trump został skrytykowany przez wielu ekspertów i polityków – nawet z jego własnej partii – za złożenie Putinowi gratulacji.
Wpływowy republikański senator John McCain, szef senackiej komisji sił zbrojnych, w mocnych słowach skrytykował Trumpa: „Amerykański prezydent nie przewodzi wolnemu światu, gratulując dyktatorom wygrania fikcyjnych wyborów”.
Były dyrektor CIA John Brennan powiedział w wywiadzie dla MSNBC, odnosząc się do Trumpa, że Rosjanie „mogą coś na niego mieć”. „Sądzę, że on się boi prezydenta Rosji” – dodał.