psav zdjęcie główneJak informuje agencja APA, Seehofer powiedział, że we wtorek wieczorem zatelefonował do niego włoski minister spraw zagranicznych Matteo Salvini, proponując ścisłą współpracę między Rzymem, Berlinem i Wiedniem w kwestiach imigracji.
Kurz i Seehofer omawiali tę propozycję na spotkaniu w Berlinie. APA podkreśla, że podeszli do niej jednoznacznie pozytywnie i zapowiedzieli współpracę szefów resortów spraw wewnętrznych Włoch, Niemiec i Austrii na szczeblu regionalnym. Celem tej „osi chętnych” jest „dalsza redukcja nielegalnej imigracji” – powiedział Kurz dziennikarzom.
APA dodaje, że Kurz i Seehofer byli zgodni co do tego, iż „nie przemytnicy ludzi, a rządy” mają decydować o tym, kto może wjechać na terytorium danego kraju.
Odnotowując pojawienie się koncepcji „osi chętnych”, „Spiegel” napisał w wydaniu online, że na razie nie wiadomo, jak konkretnie miałaby wyglądać ta współpraca i zwrócił uwagę, że szefowie resortów spraw wewnętrznych tych trzech krajów to politycy, którzy opowiadają się za twardym kursem polityki wobec uchodźców.
„Spiegel” poinformował, że Seehofer zapewnił Kurza o poparciu dla planów lepszej ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Obaj zgodnie uznali, że wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic UE sprawi, iż kontrole na granicach wewnętrznych staną się zbędne.
Seehofer i Kurz zwrócili uwagę, że powstała alternatywna trasa przez Albanię dla uchodźców, zmierzających do Europy Północnej. Kurz podkreślił, że należy na to szybko zareagować. Zapewnił, że chce wspierać w tej sytuacji rząd albański. APA pisze, że albańskiej policji mają pomagać austriaccy i niemieccy policjanci.