psav zdjęcie głównePoczątkowo bojownicy zdetonowali dwa samochody pułapki przed wejściem do bazy Unii Afrykańskiej a następnie próbowali wedrzeć się na jej teren.
Do ataku przyznało się ugrupowanie Al-Szabab. Według rzecznika tej organizacji napastnicy zabili 59 członków oddziału misji pokojowej Unii Afrykańskiej (AMISOM) tracąc przy tym 14 bojowników.
Jak poinformował Reuters, telefon rzecznika AMISOM w bazie w Mogadiszu został w niedzielę wyłączony i nie można było uzyskać żadnego komentarza ze strony Unii Afrykańskiej.
Al-Szabab, ugrupowanie powiązane ze wschodnioafrykańskim odłamem Al-Kaidy, walczy o narzucenie w Somalii surowej wersji islamu. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, a zwłaszcza w stolicy kraju.
W październiku 2017 roku w wyniku eksplozji dwóch ciężarówek z materiałami wybuchowymi, w wyniku czego zginęło 512 osób. Był to najkrwawszy zamach w historii Somalii, za który odpowiedzialnością obarczono Al-Szabab.
Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku.