psav zdjęcie główneFundacja Ruderman Family Foundation zamieściła w internecie krótki film, w którym – w języku angielskim i hebrajskim – padają m.in. stwierdzenia „polski Holokaust”. Kampania tej prywatnej fundacji filantropijnej z Bostonu, zwraca się przeciwko nowelizacji polskiej ustawy o IPN; jej inicjatorzy wzywają władze USA do zerwania relacji z Polską „w imieniu 6 milionów Żydów”. Wieczorem w mediach pojawiły się informacje, że fundacja postanowiła usunąć swój spot.
Wieczorem do inicjatywy Ruderman Family Foundation odniosła się ambasada Izraela w Polsce. „Przekaz płynący z filmu, który ukazał się za pośrednictwem amerykańskiej fundacji, jest nieakceptowalny. Jego treść jest niezgodna z prawdą historyczną i uderza w pamięć wszystkich ofiar nazistowskich Niemiec, państwa odpowiedzialnego za zaplanowanie, zorganizowanie i przeprowadzenie Zagłady” – głosi oświadczenie zamieszczone na Twitterze.
„W obecnych okolicznościach nie potrzebujemy nierozważnego zaognienia, lecz spokojnej i rzeczowej dyskusji opartej na wzajemnym szacunku” – dodano w stanowisku ambasady.
Organizatorzy akcji uruchomili zbieranie podpisów pod petycją pod hasłem: „Ja również opowiadam się za zawieszeniem stosunków z Polską do czasu uchylenia +polskiego prawa negującego Holokaust+!”. O sprawie poinformował w środę w wydaniu online dziennik „Jerusalem Post”.
W kadrze rozpoczynającym krótki film wideo zamieszczony przez fundację pojawia się napis w języku hebrajskim i angielskim: „Polsko, nigdy nie pozwolimy ci, abyś negowała Holokaust”.
„Pójdę do więzienia za to, co zamierzam zrobić” – mówi młody mężczyzna na początku filmu. „Zostanę zamknięta” – wtóruje mu młoda dziewczyna. „Zastanawiam się, czy mają piwo w polskich więzieniach” – pyta inny młody mężczyzna. „Będę za nimi tęsknić, kiedy mnie nie będzie” – mówi kobieta w średnim wieku siedząca z dwoma synami na kanapie. Z kolei starszy mężczyzna wypowiada słowa: „Żadne polskie więzienie nie może mnie dzisiaj przestraszyć”. Następnie wszyscy wypowiadają słowa: „polski Holokaust”.>>> Czytaj też: „To kłamliwe i szkodliwe”. Związek Gmin Żydowskich potępia określenie „polski Holokaust”