psav zdjęcie główneW okresie między lipcem 2016 roku a czerwcem 2018 roku wniosek o przyznanie azylu złożyło w Federalnym Urzędzie ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) 298 obywateli tureckich z paszportem dyplomatycznym oraz 881 posiadaczy tureckich paszportów urzędowych, w tym małżonkowie i dzieci.
Od początku 2018 roku wniosek azylowy złożyło dotąd łącznie 3 382 Turków.
Po udaremnionym puczu władze w Turcji aresztowały ponad 40 tys. osób oraz zwolniły z pracy lub zawiesiły w wykonywaniu obowiązków ponad 100 tys. osób zatrudnionych w wojsku, administracji państwowej i sektorze prywatnym. Odbyło się to w ramach czystek, przeprowadzonych przez rząd, który o próbę przewrotu oskarża przebywającego na uchodźstwie muzułmańskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena i jego zwolenników.
Relacje między Berlinem i Ankarą ochłodził się znacząco w 2016 roku, do czego doprowadziło m.in. aresztowanie niemieckich obywateli w Turcji oraz odmowa kilku państw UE, w tym Niemiec, w sprawie wyborczych wystąpień tureckich polityków na ich terytorium. Według niemieckiego MSZ w tureckich więzieniach, najprawdopodobniej z powodów politycznych, przebywa jeszcze pięć osób z Niemiec.
W ostatnich miesiącach stosunki obu krajów zaczęły się poprawiać. W styczniu br. w Niemczech odbyły się niemiecko-tureckie konsultacje z udziałem przedstawicieli sił bezpieczeństwa, poświęcone walce z terroryzmem i migracją; doszło też do spotkania w Niemczech szefów dyplomacji obu krajów.